O areálu Sola gratia

SOLA GRATIA je ideálním místem pro odpočinek, setkávání či odborné semináře.

Od roku 2015 spravuje areál Diakonie Českobratrské církve evangelické (Diakonie ČCE). 

Areál se nachází na východní Moravě ve městě Bystřice pod Hostýnem na úpatí malebných Hostýnských vrchů, které získaly název od legendárního poutního místa Hostýn. Stejně jako v minulosti tak bude středisko Sola gratia využíváno multifunkčně. Hlavní budova v areálu je bezbariérová, vybavena výtahem.

Areál je vhodný zejména pro rodinnou rekreaci, dětské a mládežnické tábory, vzdělávací kurzy, duchovní setkávání, pobyty ze středisek a škol Diakonie ČCE (vzdělávací akce, ozdravné pobyty klientů nebo rekreační pobyty zaměstnanců), svatby, oslavy, rodinná setkání apod.

(Minulost), současnost a budoucnost

Po provedení nutných úprav areál od začátku roku 2016 poskytuje solidní hostinské služby na úrovni, cenově dostupné rodinám s dětmi, seniorům i lidem s handicapem.

V delším výhledu Diakonie zvažuje možnost vytvořit v areálu komunitní centrum pro znevýhodněné a sociálně slabé občany výstavbou malometrážních bytových jednotek včetně zázemí potřebných služeb.

O historii areálu pojednává článek zde.

Popis areálu

V areálu se nacházejí tři budovy určené pro ubytování - Hlavní budova (Vila), Chaloupka a pro sezónní ubytování Kuželna.

Budovu obklopuje les s velkým množstvím vzácných stromů, který volně navazuje na kopce a lesy malebného Valašska. Nádherná údolí s potoky a pasekami poskytují nejen místo k načerpání nové energie, ale i neomezený prostor pro dětské hry a skotačení a také možnost sportovního vyžití nebo relaxace.

V areálu stojí i dřevěná kaple se dvěma samostatnými sály, které mohou sloužit pro přednášky, koncerty a jiné společenské nebo firemní akce. Na horizontu lesa doplňuje celek ještě původní stavba bungalovu. Jedná se o prosklený altán s krbem.

Video o areálu