holešov

Starobylé město, jehož historie začíná již v době neolitu. Dnes přitahuje návštěvníky především díky židovským památkám.

Šachova synagoga

Jediná synagoga tzv. polského typu se řadí mezi české i světové unikáty. V ženské galerii a v bývalé židovské škole je umístěna expozice Židé a Morava, která seznamuje s historií Židů v regionu i s židovskými památkami Moravy.

Kliknutím zvětšíteKliknutím zvětšíte

Židovský hřbitov

Hřbitov tvoří asi 1500 náhrobků ze 17. – 1. poloviny 19. století. Místo je ojedinělé tím, že se zde používají náhrobky složené ze svou přených desek, popř. i s přední deskou. Nejvzácnější hrob patří Sabbataji ha-Kohenovi.

hřbitov

Černá kaple

Unikátní Černá kaple v Chrámu Nanebevzetí Panny Marie byla postavena nad hrobkou rodu Rottalů a patří k nejvýznamnějším holešovským kulturním památkám. Černou se nazývá proto, že tato barva v kontrastech převládá při výzdobě, jež je kombinací imitovaného černého a šedého mramoru stěn.

Kaple

Zámek

Raně barokní zámek s hvězdárnou a rozsáhlou francouzskou zahradou nabízí návštěvníkům prohlídku ve zrekonstruovaných historických prostorech. Těšit se můžete na cenné nástropní fresky i na netradiční zákoutí.

zamek-patrik-trncak_530333ad98738

Muzeum kovářství

V zámecké Zemanově kovárně je otevřená nová expozice Malého muzea kovářství. Prohlídka muzea se skládá ze tří odlišných částí, ve kterých se návštěvníci dozvědí něco z historie kovárny, o tradici kovářství v Holešově a prohlédnou si i předměty lidové kultury dvou sousedících regionů.

Kovář

Skanzen

V nedaleké vsi Rymice můžete navštívit skanzen s objekty z 18. a 19. století. Několik usedlostí doplňuje kovárna, sedlářská dílna, větrný mlýn a tvrz, kde si můžete prohlédnout expozici věnovanou větrným mlýnům na Moravě a ve Slezsku.

skanzen