hostýnské vrchy

Hostýnské vrchy jsou pohoří s nízkou nadmořskou výškou, které láká především svými turisticky atraktivními cíli a poutními místy.

Hostýn

Nejznámější vrchol, který je významný jako poutní místo se spoustou objektů. Horu Hostýn tvoří dva vrcholy – vyšší severní s rozhlednou a větrnou elektrárnou (736 m), poutní chrám a řeholní dům leží na západním vrcholu (718 m). Dominantou Hostýna je poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie z roku 1748. Na začátku schodiště, které k bazilice vede, stojí Vodní kaple s vývěrem zázračné vody. Zdolat můžete i 15 metrů vysokou rozhlednu nebo navštívit Svatohostýnské muzeum, které představuje historický vývoj, expozici přírodnin, flóry a fauny.

hostýn2 hostýn

Kelčský Javorník

Na nejvyšší hoře Hostýnských vrchů (864 m) můžete od roku 2015 navštívit novou rozhlednu, která nabízí neobvyklý výhled do kraje. Na vrcholek vede 156 schodů. Rozhledna je volně přístupná.

rozhlednajavorník

Hrady a zříceniny

V Hostýnských vrších najdete hned několik různě zachovalých hradů. Vaší pozornosti by neměl uniknout hrad Lukov, rozsáhlá zřícenina, která v současné době prochází postupnou rekonstrukcí. Dále můžete navštívit zříceniny Šaumburk, Obřany nebo Křídlo.

Tesák, Troják, Hostýnská magistrála

Jsou oblíbenými lyžařskými středisky. Ve Ski areálu Tesák najdete celkem 5 sjezdovek a tři vleky. Využít zde můžete také večerní lyžování. Ski areál Troják nabízí také 5 sjezdovek a ski park. K dispozici je půjčovna lyží, snowboardů a dětských sněžných skútrů. Hostýnská magistrála poskytuje 52 km tratí upravených pro běžkaře.

tesáktrojákhm